Начална страница /

Защитени от слънцето: Да разберем UV индекса

Защитени от слънцето
Да разберем UV индекса

Adekvatna odjeća, zaštitne naočale i šeširi/kačketi, mogu smanjiti efekte vrućine i zaštiti vas od štetnih UV zraka.

Слънцето е важно за хората и природата, но слънчевото лъчение може да е опасно. В статията ще намерите всичко, което трябва да знаете за UV лъчението и UV индекса.

Всеки може да бъде засегнат от прекомерното излагане на слънце. Много хора получават слънчево изгаряне минимум веднъж годишно. За това при силно слънце е важно да се вземат предпазни мерки.

Най-лесният начин да се избегне силното слънце е използването на слънцезащитен крем, носенето на шапка или покриването на кожата. Това може да Ви спести риска от болезнени изгаряния.

UV индекс: как да „измерим“ силата на слънцето

Една обективна мерна единица за силата на ултравиолетовото лъчение (UV) на слънцето, което предизвиква слънчевите изгаряния е UV индекса. Той се отнася винаги към най-високата стойност за деня, тогава, когато слънцевите лъчи са най-опасни.

Този индекс заема стойности от 1 (минимален риск) до 11 (екстремен риск). Само при ниски стойности на индекса 1 и 2 не са необходими предпазни мерки. След ниво 3 трябва да се внимава.

Хубаво е да следите UV индекса особено при начинания на открито. Можете да го намерите в дневната прогноза на приложението Време & Радар.

Знаехте ли това?

Най-силното UV лъчение измервано някога със стойност 43 е установено през 2003 г. на връх Ликанкабур в боливийските Анди.

Трябва да се вземе под внимание, че UV лъчението може да бъде по-силно от максималния UV индекс в прогнозата на места, където има сняг, лед, вода или на светли пясъчни ивици.

Това е така, защото UV лъчението рефлектира върху светли или отразяващи се повърхности. В такива ситуации адекватната слънцезащита е особено важна.

Какво е ултавиолетовото лъчение?

Ултравиолетовото лъчение (накратко: UV лъчи) е част от спектъра на слънчевата светлина и се състои от трите вида UV A, UV B и UV C.

UV C е най-опасната форма на UV лъчението, но за щастие се поглъща от атмосферата на 20 км височина преди да достигне Земята.

Когато са силни, лъчите UV B и UV A също са опасни за човешката кожа. В дългосрочен план те могат да доведат не само до преждевременно стареене на кожата, но дори и до рак.

Редакция Време & Радар
Време & Радар

www.vremeiradar.bg

Свържете се с нас
Защита на данните | Контакти